Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
14.06.2020
Jak se správně starat o knoflíky?
Nejen látky či různé druhy přízí vyžadují speciální péči. Ozdobíte-li svůj výtvor knoflíky, je třeba myslet i na ně! Celý článek  číst celé
09.06.2020
Vítáme u nás CaMaRose!
Vítáme v naší nabídce dnes již populární dánskou značku CaMaRose. Nejprve jsme se zamilovali do jejich fotek na instagramu anedlouho poté je i vyzkouš... číst celé
06.05.2020
Jak si ušít roušku a jiné ochranné pomůcky?
Celé Česko se vrhlo na šití roušek a ochranných pomůcek ať už pro své vlastní potřeby či nabídlo pomocnou ruku nemocnicím, domovům pro seniory a další... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Posílejte mi novinky a slevy
  1. Úvod
  2. HladceObrace Blog
  3. Knit Not Bombs
24.07.2019

Knit Not Bombs

Zbytky, ústřižky, klubíčka, která jsme si koupili "jen" pro to, že se nám líbily, ale nakonec jsme pro ně nenašli žádné využití... Na samostaný projekt nevystačí, ale je nám líto je vyhodit. S tímto problémem bojuje nejeden člověk zapálený do pletení. Co tedy s nimi? 

Na internetu koluje řada tipů, jak se zbytky naložit (tzv. scrap yarn projekty) - od oblečení pro miminka, panenky nebo drobné doplňky do domácnosti jako jsou podložky pod hrnečky nebo dekorace na zeď. Proč ale nevytvořit něco skutečně smyslupného? 

Nápad využít i těch nejmenších zbytečků přízí a uplést z nich doplňky pro lidi bez domova, které je v zimě zahřejí, se v mé hlavě zrodil vlastně úplně náhodou. Již dlouhou dobu sleduji blogerku Inu T., která krom neotřelého módního stylu vyznává také pevné morální hodnoty a ve svém volném čase pomáhá skupině dobrovolníků Food Not Bombs. Ta pravidelně připravuje vegetariánská jídla a rozdává je všem lidem bez rozdílu, nejčastějšími strávníky pak jsou lidé bez domova. Přemýšlela jsem, jak pomoci, přispět něčím, co umím a nápad byl na světě! 

Tato forma "charitativního" pletení se velmi liší od obdobných projektů - např. pletení pro děti z dětských domovů či onkologické pacienty - nároky na vzhled či použitý materiál jsou zde v podstatě nulové. Upletete čepici zčásti modrou, zčásti zelenou a zčásti růžovou? Bude šála ze směsi pěti materiálů každého pleteného na jiných jehlicích? Nevadí! Estetická stránka zde nehraje žádnou roli. Jediným kritériem je funkčnost vašeho výrobku. Aby zakryl, co zakrýt má, zahřál a hlavně pomohl. Náš projekt se skvěle hodí i pro začátečníky. Chyba ve vzoru, neodpovídající velikost? I pro takové výrobky se využití jistě najde!

Chcete také pomáhat? Přidejte se do skupiny na Facebooku vytvořené speciálně pro tento projekt, kde mezi sebou můžeme snadno komunikovat a kde budeme informovat o podrobnostech, nejbližších "uzávěrkách" apod. V současné době jsme na spolupráci domluveni se skupinou Food Not Bombs působící v Hradci Králové, první várky výrobků tedy poputují tam. Vaší aktivitě se však meze nekladou! Víte o podobných skupinách působících v jiných městech? Neváhejte je kontaktovat! 

Základní pravidla jsou:

  • každý účastník skupiny pomáhá na své vlastní náklady - materiál ani čas nejsou nijak kompenzovány
  • výrobky budou účastníky zaslány poštou na "sběrné místo" odkud následně na naše náklady zajistíme jejich dopravu na místo, kde budou společně s jídlem rozdány 
  • poštovné na "sběrné místo" hradí každý z účastníků sám, adresa bude zveřejněna pouze pro zapojené účastníky
  • v průběhu roku budou vyhlášeny uzávěrky, předání potřebným bude tedy probíhat jen párkrát za rok 

Co plést? Čepice, šály, rukavice, ponožky či nákrčníky... To jsou aktuálně nejpotřebnější kousky. Jen v Hradci Králové se rozdávání jídla účastní kolem 35-40 osob, převážně mužů. Čeká nás tedy pořádná práce!

Děkujeme všem, kteří se rozhodnou pomoci a budou tuto myšlenku #knitnotbombs šířit dál. 

Jana, Woolandoo

 

 https://www.facebook.com/groups/350585592505477/

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli