Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
14.06.2020
Jak se správně starat o knoflíky?
Nejen látky či různé druhy přízí vyžadují speciální péči. Ozdobíte-li svůj výtvor knoflíky, je třeba myslet i na ně! Celý článek  číst celé
09.06.2020
Vítáme u nás CaMaRose!
Vítáme v naší nabídce dnes již populární dánskou značku CaMaRose. Nejprve jsme se zamilovali do jejich fotek na instagramu anedlouho poté je i vyzkouš... číst celé
06.05.2020
Jak si ušít roušku a jiné ochranné pomůcky?
Celé Česko se vrhlo na šití roušek a ochranných pomůcek ať už pro své vlastní potřeby či nabídlo pomocnou ruku nemocnicím, domovům pro seniory a další... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Posílejte mi novinky a slevy
  1. Úvod
  2. HladceObrace Blog
  3. Jak se starat o knoflíky?
14.06.2020

Jak se starat o knoflíky?

Výběr toho správného knoflíku, který doladí váš výtvor a potažmo celý outfit k dokonalosti, je stejně tak důležitý, jako výběr správného materiálu - ať už příze či látky. Knoflíky mohou být vyrobeny z celé řady materiálů, rozhodně už nejde jen o plast, kov či dřevo. Zároveň i samotný knoflík může být obdobně velkou investicí, jako samotný materiál výrobku. Zde si dovolím malou vsuvku - jako velká milovnice návodů od PetiteKnit jsem se neubránila obdivu také knoflíků použitých na jejím April cardigan či September jacket. Dokonalá kombinace skla a kovu mě natolik uchvátila, že jsem skákala radostí, když oznámila jejich prodej na svém eshopu. Cena v přepočtu kolem 140 Kč za 1 knoflík plus poštovné byla však (i na mě) trochu moc. Pokud podobný skvost vlastníte, určitě byste měli dbát o jeho péči!

Jak se tedy správně starat o knoflíky? 

Vzhledem k naší spolupráci s TextileGarden přebírám manuál péče o knoflíky z jejich webu, originál textu naleznete zde

Obecně je možné prát knoflíky v pračce, samozřejmě na žádném v obchodě zakoupeném produktu nenajdete informaci o tom, že byste knoflíky měli před praním odstranit a pak je zase připevnit zpět :) Pro správnou péči o knoflíky je klíčový jeho materiál.

Polyester či plasty obecně – doporučuje se praní v ruce nebo pračce na nízkou teplotu. Opatrní buďte však při žehlení! Rozpálená žehlička může knoflíky trvale poškodit.

Urea –  (jedná se o formu plastu, který dokáže velmi věrohodně imitovat přírodní materiály) je poměrně dost teplotně odolný, proto jej můžete bez obav prát i žehlit.

Knoflíky z rohoviny, perletě a kovu, zdroj: TextileGarden

Kov – je možné prát, pozor si však dejte na to, aby byl knoflík suchý, než jej uložíte zpět do šatníku.

Corozo/tagua – (přírodní materiál, vyrábí se z plodu palem - ořechů - česky se nazývající slonovník) doporučuje se praní v ruce, aby bylo zajištěno, že je knoflík ve vodě pouze na krátký čas. Obdobná péče platí také pro knoflíky z kokosových skořápek.

Perleť – obecně perleťovým knoflíkům praní v ruce ani v pračce nevadí. Máte-li však perleťové knoflíky větší velikosti, máchání v bubnu by je mohlo poškodit či dokoce rozlomit. Přestože se materiál jeví pevný, může být křehký.  Vzpomeňte si, jak snadné je na pláži rozšlápnout mušli.

Dřevo –  pokud nejsou dřevěné knoflíky ošetřeny lakem, obecné doporučení zní neprat je. Pokud je vyprat potřebujete, ideálně perte v ruce, aby se ve vodě dlouho nenamáčely - to je může poškodit. Pokud jsou knoflíky broušené (ale ne lakované), může jejich praní způsobit "ošoupání" povrchu. Před našitím dřevěných knoflíků je také dobré otestovat jejich barevnou stálost, zejména pokud se chystáte použít světlou přízi či látku. 

Přírodní knoflíky: dřevo, kokosová skořápka, corozo, zdroj: TextileGarden

Bambus – pro bambus platí to stejné, co pro dřevo. Zároveň dbejte na jejich správné proschnutí.

Korek – doporučuje se pouze praní ve studené vodě.

Rohovina – doporučuje se pouze praní v ruce ve studené vodě. 

Kost/kostěné knoflíky – pratelné za nízké teploty.

Bavlna & konopí – doporučuje se prát na krátký prací program, max 30 stupňů za použití jemného pracího prášku. Stejně jako u textílií vyrobených z těchto materiálů, mohou i knoflíky lehce změnit svou barvu opakovaným praním.

Recyklované – knoflíky s mozaikovým vzorem (různé druhy použitých materiálů) jsou pratelné na 40 stupňů. Ostatní recyklované materiály mohou být prány na 30 stupňů (viz výše bavlna a konopí). Opět se doporučují krátké prací cykly a použití jemného pracího prostředku.

Recyklované knoflíky: mozaikové, bavlněné, konopné, zdroj: TextileGarden

Pokud je v textu uvedeno "praní v ruce", není tím myšlen prací cyklus v pračce. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli