Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Novinky
14.06.2020
Jak se správně starat o knoflíky?
Nejen látky či různé druhy přízí vyžadují speciální péči. Ozdobíte-li svůj výtvor knoflíky, je třeba myslet i na ně! Celý článek  číst celé
09.06.2020
Vítáme u nás CaMaRose!
Vítáme v naší nabídce dnes již populární dánskou značku CaMaRose. Nejprve jsme se zamilovali do jejich fotek na instagramu anedlouho poté je i vyzkouš... číst celé
06.05.2020
Jak si ušít roušku a jiné ochranné pomůcky?
Celé Česko se vrhlo na šití roušek a ochranných pomůcek ať už pro své vlastní potřeby či nabídlo pomocnou ruku nemocnicím, domovům pro seniory a další... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Posílejte mi novinky a slevy
 1. Úvod
 2. HladceObrace Blog
 3. Nákupy mimo EU
23.10.2019

Nákupy mimo EU

Název tohoto příspěvku by také klidně mohl znít: Proč ještě nemáme v nabídce Brooklyn Tweed?  Ač nás (i vás) řada amerických či japonských přízí a časopisů láká, je velmi obtížné je do sortimentu zařadit. Proč? Důvodem není pouze příliš vysoké poštovné, ale zejména pak i obstrukce a další poplatky spojené s dovozem. Některé značky (např. Ito) myslí na své evropské prodejce a mají v EU zřízenou pobočku, tudíž zboží pak nakupujete de facto od evropské firmy, čímž se problémům s dovozem vyhnete. To však není případ časopisu Making, který jsme se rozhodli do ČR dovážet a rádi bychom se tak s vámi podělili o naše zkušenosti s dovozem zboží z tzv. třetí zemích neboli ze zemí mimo EU. 

Hned na začátku také upozorním, že veškeré uvedené informace vychází z našich vlastních zkušeností a mohou se případ od případu lišit. Na nás, jakožto podnikající subjekt, se také vztahují jiné povinnosti, než na fyzické osoby, které zboží dováží pouze pro své vlastní potřeby.

Neustále hledáme další příze a doplňky na pletení, kterými bychom český trh obohatili - tedy takové, které u nás zatím nikdo (nebo jen omezeně) nenabízí. Časopis Making jsme měli v hledáčku už dlouho, ale dovozu z USA jsme se právem obávali. Poštovné je opravdu astronomické! Kvůli tomu ztroskotala naše spolupráce s Brooklyn Tweed. Poštovné 1000 USD za krabici přízí je opravdu hodně :) 

Takže na co všechno myslet při objednávání ze třetích zemí? 

Cena + Poštovné + clo + DPH + administrativní poplatky

1. Cena se může na první pohled jevit optimisticky, pokud je zboží vyráběno nebo pochází z dané země, bude pravděpodobně levnější než v českých/evropských obchodech. Ale pozor, pokračujte ve čtení :) Například pro nás byla velkoobchodní cena o cca 40-45% nižší než cena pro konečné spotřebitele. Stejně ale na pokrytí dalších nákladů nestačila.

2. Poštovné - pokud si objednáváte balíček sami pro sebe, většinou je konečné poštovné uvedeno při objednávání a žádné překvapení vás nečeká. V našem případě jsme časopisy nejprve objednali (a zaplatili) a čekali na zkompletování balíčku, jeho zvážení a oznámení kolik nás poštovné bude stát. Napínavé a stresující! Konečná částka 4 194,03 Kč za balíček vážící zhruba 10kg s americkou USPS. Hodně nebo málo? 

Cesta balíku

Letenka našeho balíku: NYC - Varšava - Praha

3. Clo - u cla musíme udělat malou odbočku. Ještě než si zboží objednáte, doporučujeme přečíst si článek od České pošty který hezky popisuje, na co se připravit a co čekat. Pokud jednoduše shrnu:

 • aby za vás pošta mohla v celním řízení jednat, musíte ji dát plnou moc nebo s ní uzavřít komisionářskou smlouvu
 • zaplatíte poště minimálně 103 Kč, pokud chcete být i poštou zastoupeni pak cca 200-700Kč (nepodnikatelé/podnikatelé) pokud dovážíte max 3 různé druhy zboží. Ceník najdete ZDE
 • pro postup je důležitá hodnota zásilky:

a. hodnota zásilky do 22 EUR a je neobchodní povahy - pošta vám balíček rovnou doručí (tento limit byl původně 150 EUR). Do limitu 22 EUR totiž zboží nepodléhá DPH. Jakmile je hodnota zboží více než 22 EUR musíte podstoupit celní řízení.

b. hodnota zásilky je 22-150 EUR - zboží podléhá DPH, ale je osvobozeno od cla

c. hodnota zásilky vyšší než 150 EUR - zboží podléhá DPH i clu

Důležité je vědět, že do hodnoty zboží se počítá i poštovné! Objednáte-li si tedy například 1 časopis  Making přímo z USA, už musí projít celním řízením. Celní sazebník naleznete ZDE . Na časopisy je celní sazba 0% - alespoň jedna dobrá zpráva pro nás.

4. DPH se počítá z hodnoty cena zboží + poštovné + clo takže se může jednat o opravdu vysokou částku! Na poště nám bylo řečeno, že na dovoz zboží se uplatňuje jednotná sazba DPH 21 %, ale pan celník nám vyměřil DPH jen ve výši 10 %, což je sazba, které podléhají tiskoviny aktuálně v ČR. Tímto si nejsem moc jistá, neboť v zákoně o DPH jsem našla pouze informaci o tom, že "U dovozu zboží, u kterého se uplatňuje paušální celní sazba a který obsahuje druhy zboží, jež podléhají různým sazbám daně, zařazené do různých podpoložek celního sazebníku, se uplatní nejvyšší z těchto sazeb." Což ale nebyl náš případ, tak myslím, že snížená sazba daně byla uplatněna správně. Naštěstí.

5. Administrativní poplatky zahrnují výše zmíněné poplatky poště plus musíte počítat s tímto:

 • pokud si nezvolíte možnost býti zastoupeni poštou nebo někým jiným, musíte na poštu OSOBNĚ
 • vše vyřizuje vyměňovací pošta v Košířích, která nemá zrovna příznivou otevírací dobu
 • pokud si vyřídíte osobně, zaplatíte poplatek poště pouze 103 Kč, ale zboží si také musíte rovnou odnést! Nedoručí vám jej na uvedenou adresu - tímto bych ještě jednou chtěla poděkovat své sestře, která se vláčela přes celou Prahu a zpět s 10kg balíkem postupně tramvají, metrem a dvěma autobusy...
 • nemáte-li možnost se na poštu dostavit osobně, musíte dát poště plnou moc, aby vás při jednání zastoupila.

Sečtenou podtrženo - cena, za kterou časopisy Making nabízíme v ČR odráží výše popsané poplatky, nikoli však čas vynaložený na jejich získání :D Rozhodně si nechceme stěžovat, po časopisech jsme sami toužili, ale i když je milujeme, budeme je objednávat pravděpodobně jen dvakrát za rok - vždy s vydáním nového čísla. A také budeme moc rádi za vaše případně předobjednávky, jelikož zásoby nemůžeme doplňovat flexibilně :)

Jak jsem zmínila na začátku, jedná se o naši osobní zkušenost, nikoli o odborný a bezchybně popsaný návod. Pokud máte jiné zkušenosti, budeme moc rádi za vaše komentáře!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli