Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
14.06.2020
Jak se správně starat o knoflíky?
Nejen látky či různé druhy přízí vyžadují speciální péči. Ozdobíte-li svůj výtvor knoflíky, je třeba myslet i na ně! Celý článek  číst celé
09.06.2020
Vítáme u nás CaMaRose!
Vítáme v naší nabídce dnes již populární dánskou značku CaMaRose. Nejprve jsme se zamilovali do jejich fotek na instagramu anedlouho poté je i vyzkouš... číst celé
06.05.2020
Jak si ušít roušku a jiné ochranné pomůcky?
Celé Česko se vrhlo na šití roušek a ochranných pomůcek ať už pro své vlastní potřeby či nabídlo pomocnou ruku nemocnicím, domovům pro seniory a další... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Posílejte mi novinky a slevy
  1. Úvod
  2. HladceObrace Blog
  3. Jaká je fér cena ručně pleteného svetru?
17.04.2019

Jaká je fér cena ručně pleteného svetru?

Než jsem úplně propadla pletení, koketovala jsem chvíli i s šitím. Chodila jsem na kurzy do Institutu módní tvorby a už tenkrát jsem slýchala komentáře typu: "To je krááásný, to chci taky!" "Ty by ses tím měla živit!" nebo "Ty jo! To vypadá úplně jak z obchodu!" Počáteční euforie však rychle vyprchá, začneme-li se bavit o tom, jak nastavit cenu svých výtvorů, abyste se pletením, šitím či podobným řemeslem skutečně mohli živit. Ačkoli se k šití nakonec uchýlila moje sestra (která mi mimochodem pomáhá s fungováním HladceObrace - Luci, díky!) a já se zcela ponořila do pletení, obě bojujeme s tím, jak férově ocenit naše výrobky (najdete nás pod @woolandoo). Pletení je navíc velmi specifické tím, že trvá opravdu DLOUHO. Zvlášť když pletete dospělácký svetr.

Jaká by tedy měla být férová cena ručně pleteného svetru? Názory na to, co si představit pod pojmem férová cena, se mohou dost různit. Abychom si tedy vše vyjasnili hned na začátku, za férovou cenu pokládám takovou, která:

  1. samozřejmě zaplatí materiál a jakékoli vedlejší výdaje (např. pořízení nových jehlic)
  2. zaplatí váš čas 
  3. přispěje vám na vaši prezentaci - ať už reklamu, webové stránky či třeba fotografické vybavení
  4. a hlavně - budete mít radost z dobrého obchodu!

Přestože nad bodem 1 by neměly panovat žádné pochyby, občas vidím na Fleru zboží za tak nízkou cenu, že dost pochybuji, že by měla cenu materiálu vůbec pokrýt. Jak může někdo prodávat vlněné ponožky na dospělého za 40 Kč? Nebo nabízet ručně pletený kabátek na miminko s čepičkou za 200Kč? 

Ohodnocení našeho času je pak již kapitolou samo pro sebe. Často se bojíme říci si o peníze za svůj čas, přestože ten je právě často to nejcennější, co máme. Přestože se k pletení či jakémukoli jinému tvoření uchylujeme proto, že nás to baví, neznamená to, že pokud své výtvory chceme prodávat, měli bychom to dělat zadarmo! Opravdu si myslíte, že za férovou cenu si zákazník váš výrobek nekoupí? Podívám-li se na nejúspěšnější prodejce ať už na Fleru či obdobných portálech, vždy jsou to ti, jejichž ceny rozhodně nepatří k těm nejnižším.

Když se mi začali ozývat potenciální zákazníci se zájmem o mé výrobky, musela jsem se nad cenou pořádně zamyslet a jelikož se za ni nestydím, ráda se s vámi o své výpočty podělím:

MateriálCena za jednotkuSpotřebaCelkem
 - hedvábí mohér200 Kč8 - 101 600 - 2 000 Kč
 - paušál za jehlice, značkovače apod100 Kč1100 Kč
Práce150 Kč25 - 30hod3 750 - 4 500 Kč
    
Celkem  5 450 - 6 600 Kč
Moje cena   5 900 Kč


Myslím, že je dobré zamyslet se nad cenou i z druhého pohledu - a sice spočítat si, za kolik bych měla svetr nabízet, abych se pletením, jak mi často radí, uživila. Takže bychom si měli položit otázku, jakou máme představu o měsíčním výdělku a kolik jsme schopni měsíčně vyrobit. I kdybych se pletením měla živit na plný úvazek, z tabulky výše je jasné, že moje maximální měsíční kapacita bude někde kolem 4-5 svetrů. Upřímně si nedovedu představit, že bych měla uplést 4-5 svetrů za měsíc! I tak bych si ale vydělala necelých 27 000 Kč měsíčně, po odečtení nákladů na materiál by mi zbylo zhruba 18 000 Kč a odečteme-li ještě výdaje na povinné minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, zůstane mi 13 800 Kč (o daních zde neuvažuji neboť s takto nízkým příjmem jako OSVČ stejně žádné nezaplatím). Jako přivýdělek při mateřské dovolené to možná nezní špatně, ale k zabezpečení rodiny to podle mého názoru nestačí, zvlášť když bydlíte v Praze.
Uvedená kalkulace se týká oversized svetru s dlouhými rukávy ze směsi hedvábí a mohéru, který ve všech velikostech nabízím za jednotnou cenu 5 900 Kč. Reakce na cenu se velmi různí. Pouze jednou jsem slyšela, že jsem se snad zbláznila. Ano, občas mi někdo řekne, že je to dost, ale většinou jedním dechem dodává, že to vzhledem k časové náročnosti a materiálu, chápe. Naopak mé kamarádky, které taky pletou, říkají, že je to málo :)

Jelikož jsem původním povoláním analytik-ekonom, dovolím si ještě poslední srovnání. Pokud někdo prodává (i když jsou strojově pletené) ponožky za 40 Kč nebo ručně pletený set svetříku a čepičky za 200 Kč, kolik by jich musel měsíčně vyrobit, aby dosáhl alespoň na minimální mzdu nebo dokonce na mzdu půměrnou v ČR? 

I když úplně upustím od jakýchkoli nákladů na materiál či odvodů na pojistné a zdanění, budete se divit: 

Minimální mzda 2019Počet prodaných ponožekPočet prodaných svetříků+čepiček
       13 350 Kč333 ks66 ks
Průměrná mzda   
       31 500 Kč787 ks157 ks

Pokud je někdo schopen ručně uplést 66 ks svetříků a čepiček za měsíc, má můj upřímný obdiv. 

Myslíte si, že se pletením či šitím dá skutečně úspěšně uživit? Já to prozatím v plánu nemám, nicméně mám vždy velkou radost, když se mé výrobky líbí a pozitivní komentáře či srdíčka a palce nahoru mě potěší snad více, než desítky prodaných kusů za měsíc. Ať už své výrobky prodáváte či nikoli, budu moc ráda za vaše názory a zkušenosti!

 

Jana

HladceObrace & Woolandoo

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli