Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
14.06.2020
Jak se správně starat o knoflíky?
Nejen látky či různé druhy přízí vyžadují speciální péči. Ozdobíte-li svůj výtvor knoflíky, je třeba myslet i na ně! Celý článek  číst celé
09.06.2020
Vítáme u nás CaMaRose!
Vítáme v naší nabídce dnes již populární dánskou značku CaMaRose. Nejprve jsme se zamilovali do jejich fotek na instagramu anedlouho poté je i vyzkouš... číst celé
06.05.2020
Jak si ušít roušku a jiné ochranné pomůcky?
Celé Česko se vrhlo na šití roušek a ochranných pomůcek ať už pro své vlastní potřeby či nabídlo pomocnou ruku nemocnicím, domovům pro seniory a další... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Posílejte mi novinky a slevy
16.06.2019

3D pletení

Ačkoli za 3D pletení může být považováno "obyčejné" pletení v kruhu, kterým vzniká produkt bez nutnosti jeho dalšího sešívání, které dnes umí už i pletací stroje, náš příspěvek se bude týkat výhradně ručního pletení, kterým vznikají někdy až těžko uvěřitelné struktury.

Za jednu z nejvýraznějších osobností a troufám si říci že i guru 3D pletení je bez nadsázky považována Olga Buraya-Kefelian neboli OlgaJazzy. Když jsem poprvé na Instagramu uviděla její výtvory, říkala jsem si: "Jak to proboha dělá?!" Proto jsem skákala radostí, když se mi podařilo doslova ukořistit jedno místo na jejím workshopu na Edinburgh Yarn Festival. Kurz se týkal pletení jejích dvou designů Moko-Moko a Ginga nákrčníku, nicméně Olga nás uvedla do všech tajů 3D pletení a vysvětlila, jak dosáhnout oněch prazvláštních struktur. K mému překvapení to není žádná raketová věda!

Moje testovací vzorky - Vlevo Ginga, vpravo Moko-Moko Cowl

Samozřejmě nebudu prozrazovat návody a konkrétní postupy, které jsme se na kurzu naučili, neboť to nepovažuji za etické a především pak vím, jak složité a náročné je návody vymyslet, sepsat a nafotit ;) Proto pokud chcete nějaký z Olgy designů vyzkoušet, můžete si je zakoupit i na Ravelry - a věřte mi - bude překvapeni jejich jednoduchostí!

Jak tedy na 3D pletení?

Nejprve bych ráda zmínila, že je velmi důležité zvolit správný typ příze - tedy takovou, co drží tvar jako například vlna, alpaka nebo yak, a která je tvořena z více než jednoho vlákna. Nevhodné pro tento účel jsou vlákna rostlinného původu (bavlna, len), úprava superwash či jednovláknové příze. Případně lze k vámi zvolené přízi přidat vlákno ocelové příze - ano opravdu existuje - čímž bude pletenina mnohem lépe držet tvar! Ocelovou přízi nabízí například Ito Tetsu.

1. Kombinace ok hladce/obrace

Zní to velmi jednoduše, ale je tomu opravdu tak - vhodně zvolenou kombinací ok pletených hladce a obrace můžete docílit různých textur. Aby vzor krásně vynikl, doporučovala nám Olga použít jehlice o 2-3 velikosti menší než jakými bychom s danou přízí normalně pletli.

3D pletení kombinace ok hladce/obrace

2. Přidávání a ujímání ok

Do této kategorie lze zařadit například kanýrky, kdy mnohonásobným zvýšením počtu ok vytvoříme vlnovky. Jako například u Ruffle šatiček od Knitting for Olive.

3. Positive a negative spacing/Krajkové vzory, puštěná oka

(Toto opravdu nevím, jak nejlépe přeložit.) V podstatě jde o vytváření děr či míst, kde do sebe oka tak naráží, že v pletenině vznikají údolí a vrcholky - jako například Olgy design Boko-Boko.

Uprostřed Boko-Boko, vpravo Kune-Kune

4. Snímání ok a řasení - Suke-Suke

Suke-Suke, který mě nejvíc okouzlil :)

5. Častečné pletení a zkrácené řady

Spočívá v pletení jen části ok na jehlici pořád dokola, zatímco ostatní oka na jehlicích zůstávají - velmi jednoduché, efektní, ale zároveň vyžaduje velkou spotřebu příze :) Jako příklad lze uvést Moko-Moko, který jsme si na kurzu vyzkoušeli.

Vpravo část Moko-Moko

6. Copánkové vzory

Možná by měl být tento příklad uveden hned jako první - staré známé copánky jsou asi tím prvním, co mnohé napadne, chce-li dosáhnout strukturovaného výsledku. V souvislosti s tím mě napadají také vyplétané nopky a bobulky ;)

7. Modulární pletení

Postupné pletení jednotlivých kousků, které k sobě následně spojíme ať už šitím nebo je přímo naplétáme na sebe.

 

Sama Olga nám přiznala, že si nedovede představit nosit celý svetr z těchto "bláznivých" struktur, proto nejčastěji navrhuje doplňky jako jsou šály, nákrčníky nebo přehozy.

A co vy? Láká vás vyzkoušet si 3D pletení? :) 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli